Ultima oră

The Guardian: O singură țară ar saluta ieșirea Marii Britanii din UE

Potrivit lui Hammond, singura țară din lume care ar saluta ieșirea Marii Britanii din UE este Rusia. Acest lucru, potrivit The Guardian, șeful diplomației britanice l-a declarat vorbind la o intalnire de la Chatham House, unde a prezentat un nou raport guvernamental cu privire la pericolele iesirii din UE.

În discursul său, ministrul britanic a declarat că aliații Regatului Unit doresc să vadă țara parte a unei Europe unite.

„Niciunul dintre aliații noștri nu doresc să părăsim UE – nici Australia, nici Noua Zeelandă, nici Canada, nici Statele Unite ale Americii. De fapt, ca să spunem adevărul, singura țară care ar dori să ieșim din UE este Rusia. Este, probabil, tot ceea ce trebuie să știm „, – a spus ministrul.

Philip Hammond a mai spus că suporterii iesirii Regatului Unit din UE nu oferă alternative specifice, de aceea chiar și luarea în considerare a unei astfel de opțiuni ar fi riscantă.
 
Sursa: paginaderusia.ro

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *