Ultima oră

Ministrul de Externe al României, Titus Corlăţean, merge astăzi la KIEV

Vizita ministrului Titus Corlăţean se înscrie în eforturile susţinute depuse de România, atât în cadrul structurilor europene şi euro-atlantice, cât şi în plan bilateral, pentru soluţionarea paşnică, prin dialog, a crizei acute din Ucraina, precizează un comunicat al MAE remis EVZ.

Prezenţa la Kiev a ministrului român al afacerilor externe are loc pe fondul escaladării tensiunilor privind peninsula Crimeea, parte integrantă a Ucrainei independente şi suverane. 

Consultările de la Kiev vor prilejui şi abordarea unui set cuprinzător de aspecte aflate pe agenda bilaterală a relaţiilor dintre România şi Ucraina.

Vizita a fost convenită cu ocazia convorbirii telefonice din data de 4 martie 2014, la iniţiativa părţii române, între ministrul român de externe şi omologul său ucrainean, precizează sursa citată.

Sursa: evz.ro

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *