Mircea Geoană a lansat mişcarea “România noastră”
Locul lansării a fost ales unul dintre pavilioanele complexului Romexpo, iar denumirea mişcării şi sigla acesteia reprezintă o casa tricoloră, cu acoperiş roşu, iar sloganul este “Construim împreună România noastră”.
Mircea Geoană susţine cu această ocazie că îşi doreşte un alt fel de a face politică în România. „Este nevoie de implicare, iar mesajul acestei mişcări, pe care n-am pornit-o eu sută la sută, este expresia faptului că meseriaşii au înţeles, că oamenii au înţeles. Este cea mai plăcută întâlnire publică pe care o am de multă vreme”, a spus Geoană celor 400 de participanţi la lansare, care a mai adăugat: “Am crezut cu toţii că ne va fi mai bine, că va veni peste noi şi democraţia şi bunăstarea. Şi iată că, după cinci ani de la integrare, legenda Meşterului Manole pare să nu ne părăsească. Şi întrebarea este ce se întâmplă de fapt, de ce nu poate România să-şi folosească potenţialul pe care îl are? Prima problemă pe care trebuie să o depăşim este problema încrederii în noi şi despre noi”.
Alături de Mircea Geoană, s-au aflat soţia sa şi părinţii acesteia, dar şi nume sonore ca Ovidiu Lipan Ţăndărică, prof. dr. Dana Safta, director medical al Spitalului Elias, prof. univ. Marian Stas, prof dr. Ioan Lascăr, şeful Secţiei de chirurgie plastică şi reparatorie de la Spitalul de Urgenţă Floreasca, Cristian Pârvan, secretar general al Asociaţiei Oamenilor de Afaceri.
Via Puterea.ro