Politică

Summitul UE-Moldova: Eveniment electoral sau pas real spre integrare

Summitul UE-Moldova programat pentru 4 iulie va dura doar o oră și va reuni doar cinci oficiali, printre care președinta Maia Sandu, președintele Parlamentului Igor Grosu și premierul Dorin Recean, alături de liderii UE Antonio Costa și Ursula von der Leyen. Evenimentul se va desfășura la Reședința de Stat, între orele 17:00 și 20:00, fiind prevăzute întâlniri protocolare și o conferință comună de presă.

Deși agenda summitului include teme importante precum aderarea Moldovei la UE, sprijinul european în contextul războiului din Ucraina și consolidarea relațiilor comerciale, formatul restrâns și durata scurtă ridică semne de întrebare cu privire la impactul real al reuniunii. Mulți observatori consideră că evenimentul are mai degrabă un caracter electoral, fiind organizat cu doar câteva luni înaintea alegerilor prezidențiale din 28 septembrie, și servind drept platformă de imagine pentru actuala guvernare PAS.

1 comentariu

  1. Ar putea „paliticienii” pas să îi ducă pe reprezentanții UE la „monumentele” sovietice ce sunt bine mersi la locul lor pentru a îi convinge de buna credință și de iubirea maldaivanilor pentru Ieuropa. Sunt convins că toți reprezentanții UE vor aprecia deplin curvăsăria maldaivǎneascǎ. Și după aia să îi ducă pe la bisericile lui cǎntarean și lui marchel să vadă și el pe viu cum se face propagandă pro maskva în „statul” candidat la UE numit RM. Tot normal și bravo!

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *