Barcelona – Bayern 0-3. Rușine istorică pentru catalani, la primul meci fără șut pe poartă. În august 2020 a fost 2-8

Barcelona – Bayern Munchen 0-3, în prima etapă din faza grupelor Champions League

Meciul a început cu o ocazie mare a lui Bayern, dar Ter Stegen și-a salvat echipa. Portarul Barcei nu a mai putut face nimic în minutul 34, când șutul lui Muller a fost deviat de Eric Garcia în poartă.

Bavarezii au marcat repede în repriza a doua, prin Lewandowski, în minutul 56, după ce mingea i-a revenit din bară.

Barcelona – Bayern Munchen 0-3. Catalanii, primul meci din istorie fără șut pe poartă în UCL

Partida a fost la discreția germanilor, care au mai ratat o șansă mare în minutul 84, iar în minutul 85 au stabilit un scor de neprezentare, 3-0, prin același super-golgheter, Robert Lewandowski.

Barcelona a încheiat pentru prima dată în istorie un meci în Champions League fără să trimită măcar un singur șut pe poartă.

Catalanii au suferit a opta înfrângere din 12 întâlniri directe cu Bayern.