Externe

Expert: Ucraina va intra în NATO doar atunci când Rusia va avea un „președinte mai puțin belicos”

Fostul ambasador al SUA în Ucraina și expert al Consiliului Atlantic, John Herbst a comentat pentru Business Insider că termenul dat de Poroșenko este foarte optimist. În opinia sa, Kievul poate aplica cu succes pentru aderarea la NATO nu mai devreme de 10 ani, poate chiar mai mult, pentru că.. aliații europeni „se tem să provoace Moscova“.

De asemenea, Ucraina nu ar trebui să mai aibă dispute teritoriale cu vecinii săi. Și asta înseamnă un obstacol având în vedere ocuparea de catre Rusia a Crimeei și parțial a Donbasului.

„Dacă Ucraina devine membră NATO, nu putem exclude continuarea agresiunii Moscovei. În același timp, Rusia va fi limitata în răspunsul său, deoarece agresiunea împotriva Ucrainei deja i-a adus probleme sub formă de sancțiuni și izolare internațională“ – susține Herbst.

SUA și NATO ajuta în prezent Ucraina sa se apere de agresiunea rusă. Stoltenberg a anunțat luni că Alianța va oferi Kievului mai mulți bani pentru a se proteja împotriva atacurilor cibernetice. Totodata, membrii Gărzii Naționale din Oklahoma participa la cursuri de instrucție organizate de NATO pentru armta ucraineana. În plus, SUA au anuntat recent transferul catre Ucraina de noi echipamente de apărare.

Herbst consideră c dacă războiul se termină și Ucraina adera la NATO, va primi și mai multă asistență sub formă de echipamente militare, instructie și intelligence.

„Dar comportamentul Rusiei în Ucraina indică dorința sa de a face lucruri extreme pentru atingerea scopului final,“ – a declarat Herbst, adăugând că „până ce în Rusia nu apare un președinte mai puțin belicos, Ucraina puțin probabil va adera la NATO”. 

paginaderusia.ro

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *