Actualitate

Filat a avut o convorbire cu Basescu

Premierul moldovean, Vlad Filat, a abordat in dimineata zilei de joi intr-o discutie telefonica cu presedintele Romaniei, Traian Basescu, problema semnarii Acordului privind micul trafic la frontiera. Potrivit unui comunicat al Serviciului de presa al Guvernului, Filat a optat pentru urgentarea elaborarii si semnarii acordului si a fost asigurat de Basescu ca vor fi intreprinse actiunile necesare in acest sens.

Cei doi au mai discutat despre preconizata deschidere a unui numar suplimentar de sectii de votare pe teritoriul R. Moldova pentru scrutinul prezidential din Romania si intentia de a deschide noi sectii consulare ale Romaniei in Moldova.

Info-Prim Neo

 

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *