Actualitate

GALERIE FOTO: Troleibuzele noi au pornit pe străzile Chişinăului

Primarul capitalei şi-a cerut scuze în faţa chişinăuienilor şi a oaspeţilor capitalei pentru faptul că circulaţia transportului pe bd. Ştefan cel Mare şi Sfânt a fost sistată în perimetrul Pieţei Marii Adunări Naţionale. „Sperăm că vom fi înţeleşi pentru faptul că am creat anumite dificultăţi”, a spus Chirtoacă. Acesta s-a declarat mulţumit de noua achiziţie, precizând că troleibuze corespund cerificatului de calitate ISO 9001 şi vor economisi cu 40 la sută mai multă energie electrică decât unităţile de transport public învechite.
 
Şoferii şi taxatoarele care vor activa în troleibuzele proaspăt aduse din Belarus au spus că începând de astăzi, munca le va fi mai plăcută. „Este mult mai comod să şofezi la volanul acestor troleibuze, pentru că ele au fost construite mult mai eficient”, a spus Viorel, care va conduce unul din cele 20 de troleibuze.


Ambasadorul UE în Republica Moldova, Dirk Schuebel a declarat că realizarea primăriei este una remarcabilă şi prin faptul că a consolidat relaţiile cu UE. El a mai adăugat că Uniunea Europeană va continua să colaboreze cu Republica Moldova, pentru a implementa noi proiecte.

Noua achiziţie a primăriei a fost binecuvântată de un grup de preoţi de la Universitatea de Stat din Chişinău.

Reamintim că procurarea celor 100 de troleibuze a fost posibilă datorită grantului de 3,6 milioane de euro din partea Uniunii Europene şi a unui împrumut de 10 milioane din partea Băncii Europene de Investiţii (BEI) şi Băncii Europene pentru Reconstrucţie şi Dezvoltare (BERD).

Timpul.md

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *