Actualitate

Moscova amenință că ia măsuri dacă autoritățile de la Chișinău vor continua să expulzeze jurnaliștii ruși

În data de 21 ianuarie, echipele de la trei posturi de televiziune rusești care încercau să intre pe teritoriul R. Moldova pentru a relata despre protestele din Chișinău, au fost oprite la hotar. A doua zi, autoritățile de frontieră aeroportuare Chișinău refuză intrarea în țară a unui angajat de la un post de radio ceh și a unui jurnalist RIA Novosti.

"Eu cred că dacă Chișinăul continuă această practică [restrictivă], vom ridica și vom elabora această problemă în viitor", a declarat Alexander Lukașevici.

Lukașevici a adăugat că problema de a interzice jurnaliștilor ruși să intre în Republica Moldova a fost discutată în cadrul evenimentului organizat de reprezentantul OSCE pentru Libertatea Presei, Dunja Mijatovic. În urma restricțiilor impuse asupra reporterilor din Rusia, ministerul rus de Externe a condamnat tratamentul față de membrii mass-media ruse în Moldova.

sursa: sputniknews.com

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *