Internațional

Opoziţia siriană va participa la negocierile de pace de la Geneva

Acest responsabil a precizat că HCN (Înaltul comitet de negocieri), o largă coaliţie de opozanţi politici şi grupuri armate siriene formată în decembrie în Arabia Saudită în perspectiva discuţiilor de la Geneva, va trimite "în jur de 30 până la 35 de persoane" la negocieri.

HCN a refuzat să înceapă negocierile în timp ce continuă bombardamentele asupra civililor şi localităţilor.

Delegaţia opoziţiei se va duce la Geneva dar nu va negocia, a subliniat HCN: "HCN confirmă că se va duce la Geneva pentru discuţii cu ONU şi nu pentru negocieri", afirmă opoziţia siriană pe Twitter.

Şeful delegaţiei HCN, Assaad al-Zoabi, a explicat, la rândul sau, la Sky News Arabia, că opoziţia a decis să participe la discuţiile de la Geneva după ce a primit garanţii în special de la Statele Unite şi Arabia Saudită asupra punerii în aplicare a măsurilor umanitare prevăzute prin rezoluţia 2254 a Consiliului de Securitate al ONU.

Această rezoluţie prevede mai ales oprirea bombardamentelor asupra zonelor civile şi un acces în localităţile asediate.

Delegaţia opoziţiei siriene ar urmă să ajungă la Geneva sâmbătă seară sau duminică dimineaţă.  

sursa: hotnews.ro

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *