Actualitate

România ne ajută agricultorii. Prima tranșă din ajutorul umanitar sub formă de motorină oferit de România a ajuns în R.Moldova.

 

Ceremonia oficială de recepționare a ajutorului din partea României, destinat agricultorilior din Republica Moldova afectați de seceta de anul trecut, are loc la Ocnița

La ceremonie participă ambasadorul României în Republica Moldova, Daniel Ioniță și o delegație oficială din România condusă de Gheorghe Alecsei, președinte al Administrației Naționale a Rezervelor de Stat și Probleme Speciale.

„Acest eveniment reprezintă o îndeplinire a promisiunii președintelui României făcut în cadrul vizitei de la sfârșitul anului trecut. O să urmărim atent procesul de distribuție”, a declarat Daniel Ioniță.

Pe data de 8 februarie, Guvernul României a aprobat acordarea celor șase mii de tone de motorină gratuită agriculturilor din R.Moldova.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *