Tornado a jubilat in Bulgaria

In calitate de campioana la fotbal in sala a R. Moldova, formatia chisinauiana Tornado a participat la turneul preliminar al Cupei UEFA, grupa A, care s-a desfasurat la Varna (Bulgaria). Jucatorii moldoveni au avut un comportament dominator, invingand in toate cele trei partide, primele doua meciuri demonstrand diferenta de potential dintre Tornado si adversarele sale.

In jocul de debut, conationalii nostri s-au confruntat cu formatia turca, Gazi Universitesi. Deja dupa primul minut de joc, Subotin a amenintat poarta adversarilor din Istanbul. Ulterior, tot fotbalistii moldoveni s-au aflat la carma jocului, insa primul mitan s-a incheiat cu scor „alb” – 0-0. Debutul partii a doua a meciului a fost unul destul de rodnic pentru Tornado. Initial, Vladimir Japalau, iar apoi Coicev au marcat doua goluri pentru campioana noastra care au acordat un plus de incredere moldovenilor. Adversarii s-au aventurat in atac si peste doar sapte minute au reusit golul de onoare prin Alvurdu. Optimismul „otomanilor” insa nu a durat prea mult timp, deoarece moldovenii i-au mai sanctionat de doua ori, inscriind prin Iacovenco si Coceban. Astfel, debutul a fost de bun augur – 4-1! A doua zi, Tornado s-a intalnit cu campioana Irlandei, Cork City. A fost un meci in care moldovenii au „destramat” completamente compartimentul defensiv al vest-europenilor. Discipolii lui Sergiu ?urcan si-au propus probabil sa marcheze fiecare cate un gol, obiectiv care a fost foarte aproape sa se realizeze. Doar trei din cei 12 componenti ai lotului nu si-au trecut numele pe lista marcatorilor, stabilindu-se scorul de 10-0. In ultimul meci al grupei de la Varna, campioana R. Moldova a dispus de formatia locala MFC cu scorul de 4-3, golurile fiind inscrise de Coicev, Baiesu, Coceban si Iacovenco.