EUROPA LEAGUE: Sheriff domină şi… pierde

Sheriff: Stoianov, Tarnişvili, Erohin, Gauracs (Volkov, 64), Balima (Gheorghiev, 82), Vranjes, Rouamba, Diedhiou (Franca), Nadson, Brankovic, Adamovic.

BATE: Veremko, Sosnovski, Şitov, Iurevici, Konţevoi (Skaviş, 83), Volodko, Bressan (Baga, 68), Nehaicik, Bordacev, Rodionov, Olehnovici (Lihtarovici, 75).

Duarte Gomes (Portugalia)

Avertismente:
Tarhnişvili, Rouamba, Dhiedhiou / Bordacev

21 octombrie. Complexul sportiv “Sheriff” Tiraspol.

Campioana de fotbal a R. Moldova şi-a compromis practice toate şansele la calificare în primăvara europeană, după ce a suferit înfrângere cu scorul de 0-1, în etapa a treia a turneului Europa League, grupa E.

Oaspeţii şi-au rezolvat foarte rapid temele şi au reuşit deschiderea scorului în minutul 8 al partidei prin Sosnovski, în pofida faptului că în primele patru minute ale meciului, nistrenii au putut face acelaşi lucru de două ori, prin Gauracs şi Dhiedhiou.

După deschiderea tabelei, Sheriff s-a “aruncat” în cursa după egalare şi letonianul Gauracs a fost aproape de primul gol al gazdelor, însă a fost surprins în poziţie de offside. Peste cinci minute BATE putea majora decalajul bieloruşilor, însă Nadson a intervenit salvator.

Până la pauză, Sheriff a irosit o duzină de ocazii de a restabili egalitatea, însă la vestiare, cele două echipe au plecat la scorul de 0-1.

Şirul ratărilor autohtone a avut continuitate şi la începutul mitanului secund, însă ele erau sterile şi urmate de replica tăioase ale adversarilor.

Campioana Moldovei a reuşit să înscrie totuşi, în minutul 56, dar Diedhiou a făcut-o din poziţie de offside.

Sheriff a continuat asediul la poarta bieloruşilor până în finalul partidei, dar balonul s-a încăpăţânat totuşi să intre în poartă. Astfel, scorul final al meciului a fost 0-1 şi Sheriff Tiraspol devine codaşă a clasamentului grupei E, iar BATE a urcat în fotoliul de lider.

Într-un alt meci din seria noastră, Dinamo Kiev s-a impus, în deplasare, cu 2-1, în faţa olandezilor de la AZ Alkmaar.