Nouă din zece moldoveni vor vota „Pentru” la referendum

Totuşi, ţinând cont de comportamentul declarativ şi cel acţionat, Doru Petruţi, directorul companiei de sondare publică, estimează că prezenţa la referendum va fi în jur de 50%.
Sondajul mai arată că, în general, încrederea populaţiei faţă de instituţiile statului (Parlament, Guvern şi Preşedinţie) s-a îmbunătăţit uşor. Cu toate acestea, 53% din populaţie consideră că, după felul în care decurg lucrurile, Moldova se îndreaptă într-o direcţie greşită şi doar 30% consideră că direcţia este bună. Puţin peste 30 de procente apreciază activitatea Guvernului Filat ca fiind foarte bună şi destul de bună, 40% – nici bună, nici rea şi 20% – rea şi foarte rea. În general, oamenii sunt nemulţumiţi de activitatea Guvernului în ceea ce priveşte lupta cu corupţia, situaţia drumurilor şi lipsa locurilor de muncă. Un alt motiv de nemulţumire faţă de actuala guvernare sunt neînţelegerile tot mai frecvente dintre componentele Alianţei, a menţionat Doru Petruţi.
„Populaţia este foarte reactivă la ceea ce se întâmplă în viaţa politică. Ea a avut speranţe foarte mari, dar care nu s-au confirmat. Pe majoritatea indicatorilor sociali există valuri de nemulţumire, iar aceşti indicatori au valoarea cea mai proastă din ultimii cinci ani”, a spus directorul IMAS Chişinău.
Sondajul nu a inclus datele la întrebările politice şi cele cu privire la intenţia de vot din cauza „unor ameninţări ale oamenilor politici şi a încercărilor lor de a influenţa rezultatele”. Petruţi nu a precizat din partea cui au venit respectivele ameninţări. IMAS a prezentat doar datele încrederii în formaţiunile politice. Conform acestora, fostul partid de guvernământ PCRM înregistrează o cădere de la 50%, în martie 2009, la 35%. Cel mai bine a crescut la capitolul încredere PLDM de la 23% (în martie 2009) la 41% şi PD de la 11% la 35%, ajungând din urmă PCRM.
Sondajul a fost realizat în perioada 26 iulie – 12 august, pe un eşantion de 2012
persoane, din 106 localităţi ale RM, şi are o eroare maximă de 2,2%.
Timpul.md a publicat rezultatele integrale ale cercetării efectuate de către IMAS.