Actualitate

Președinții din România, Lituania, Letonia și Polonia, au semnat o declarație comună în susținerea R.Moldova și Ucrainei

Președinții din România, Lituania, Letonia și Polonia, au semnat astăzi, la Kaunas, în cadrul unui summit dedicat întăririi flancului estic al NATO, o declarație comună în susținerea Republicii Moldova și Ucrainei, transmite Radiochisinau.

Cele patru state semnatare salută realizările semnificative ale Ucrainei în avansarea pe calea integrării euro-atlantice și salută progresul înregistrat de Republica Moldova pe calea integrării europene.

Totodată, România, Lituania, Letonia și Polonia convin să își coordoneze îndeaproape eforturile de întărire a securității regionale și consolidare a capacităților de apărare.

În acest sens, Declarația semnată subliniază și necesitatea unor eforturi comune suplimentare pentru consolidarea securității, stabilității și rezilienței Republicii Moldova, ca o contribuție importantă la întărirea securității regionale.

Declarația comună de la Kaunas este semnată de președinții din Letonia, Egils Levits, Lituania, Gitanas Nausėda, Polonia, Andrzej Duda și România, Klaus Iohannis

2 Comments

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *