Externe

Rusia a ucis peste 1.300 de persoane în atacurile aeriene din Siria

Acest bilanţ prezentat de către Observatorul Sirian pentru Drepturile Omului, o organizaţie nonguvernamentală (ONG) cu sediul în Marea Britanie, este de două ori şi ceva mai mare decît cel pe care aceasta l-a prezentat în ultimul raport cu privire la campania rusă, în urmă cu trei săptămîni.

Observatorul precizează că a documentat moartea a 1.331 de persoane în urma atacurilor aeriene ruseşti, cele mai multe dintre ele din cadrul grupării jihadiste Statul Islamic (SI) sau alţi luptători.

În total, 381 de luptători SI au fost ucişi în bombardamente, dar şi 547 de militanţi atît din cadrul Frontului al-Nusra, filiala Al-Qaida în Siria, cît şi altor forţe rebele.

În atacurile aeriene ruseşti au fost ucişi 403 civili – inclusiv 97 de copii -, potrivit ONG-ului.

Observatorul anunţa în bilanţul anterior, pe care l-a prezentat pe 29 octombrie, că numărul morţilor era de aproape 600.

Potrivit Observatorului, coaliţia condusă de americani a ucis cel puţin 3.649 de persoane de cînd şi-a început operaţiunile. Aproximativ 6% dintre aceste persoane ucise sînt civili.

Sursa: Moldpres


Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *