Fotbal

San Marino -Moldova 0-2 / A doua victorie pentru tricolori

Atenţia microbiştilor din republica noastră s-a axat pe partida din San Marino, unde reprezentativa statului-gazdă a jucat cu selecţionata R. Moldova. Deja din primele minute ale meciului, discipolii lui Gabi Balint au pornit în goană după primul gol. Acesta a venit la mijlocul primei reprise, când mijlocaşul echipei ruse Anji Mahacikala, Nicolae Josan a reuşit să deschidă tabela.

În prima parte a jocului goluri nu s-au marcat, în schimb au fost acordate două cartonaşe galbene: lui Vanucci (San Marino) şi lui Amdrei Cojocari.

Scorul la limită în favoarea moldovenilor s-a menţinut până la finalul partied, când, în minutul 86, atacantul “tricolorilor”, Anatolie Doroş, a executat o lovitură de la punctual cu var şi a stabilit scorul final de 2-0 în favoarea R. Moldova.

În alte două meciuri din cadrul grupei noastre preliminare, disputate ieri, Olanda a destrămat Suedia, cu 4-1, iar Ungaria a trecut în deplasare de Finlanda (2-1).