Externe

SUA vor construi un nou radar militar la graniţa Norvegiei cu Rusia

Noul radar va fi o versiune imbunatatita a deja existentului acolo, de la sfarsitul anilor 1990, radar „Globus-II”.

Lucrarile vor începe în vara anului 2017 și vor dura aproximativ trei ani. Pentru modernizarea „Globus-II” SUA intenționează să cheltuiască aproximativ 118 milioane de dolari.

Cu ajutorul acestor radare, Norvegia va putea observa obiecte din spațiu și sa-si supravegheze interesele în regiune, anunta o sursa din serviciile de informatii norvegiene.

Robert Jensen, primarul orasului Vardo, unde este construit radarul, răspunzand la întrebarea unui reporter daca nu se teme că noua facilitate militara va atrage un atac militar rusesc în caz de conflict armat, a respins aceste preocupări. Jensen consideră că există suficiente alte obiective care sa atraga atentia militarilor rusi.

La vremea sa, construirea „Globus-II” a provocat proteste din partea Rusiei. La începutul anilor 2000 Moscova a declarat că radarul este de fapt proiectat pentru a detecta lansări de rachete balistice din partea Rusiei.

Sursa: paginaderusia.ro

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *