Ultima oră

Ucraina în pragul unei CATASTROFE: Kievul FIERBE

Ciocnirile au continuat în cursul dimineţii de ieri, unii manifestanţi aruncând cu pietre sau cocktailuri Molotov în direcţia forţelor de ordine, ceea ce arată că sunt puţin convinşi de promisiunea preşedintelui Viktor Ianukovici de a înfiinţa o comisie cu reprezentanţii opoziţiei în vederea soluţionării crizei politice. Sute de manifestanţi se aflau în continuare în Piaţa Independenţei, după o noapte petrecută în stradă la temperaturi de -10ºC.

Zeci de persoane spitalizate

Serviciile medicale din Kiev au anunţat că 103 persoane au cerut îngrijiri de la începutul ciocnirilor de duminică, iar 42 dintre acestea au fost spitalizate.

De asemenea, Ministerul de Interne a anunţat că aproape 100 de poliţişti au fost răniţi şi că 61 au fost spitalizaţi, în urma unor traumatisme craniene.

Duminică, după o manifestaţie antiguvernamentală la care au luat parte aproximativ 200.000 de persoane în Piaţa Independenţei, mai multe sute de manifestanţi, unii purtând fulare şi cagule şi înarmaţi cu bâte de baseball sau cu lanţuri, au încercat să treacă de un cordon de poliţişti pentru a ajunge la Parlament şi au distrus maşini ale poliţiei.

Într-un acces de violenţă rar văzută de la începutul protestelor, ei au dat foc la două dintre ele, la cinci autobuze şi au aruncat cu pietre şi fumigene în forţele de ordine. Acestea au răspuns cu gaze lacrimogene, grenade asurzitoare şi bastoane.

La aproape trei ore de la începerea confruntărilor, poliţia a folosit tunuri cu apă, la o temperatură de -7ºC, fără a reuşi să-i disperseze pe protestatari.

Sursa: monitorulbt.ro

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *