DIVERSE

(VIDEO) Prima victorie a lui Maradona în Africa de Sud

Argentinienii au început furios partida, anunţând o prestaţie spectaculoasă şi cu multe goluri. Golul nu a întârziat să apară, Heinze deschizând scorul în minutul 7, cu un şut superb din marginea careului.

Elevii lui Maradona au forţat în continuare poarta Nigeriei, Însă rezultatul de pe tabelă a rămas neschimbat până la pauză.

Din nefericire pentru cei aproape 60.000 de spectatori de pe Ellis Park, cele două formaţii nu au reuşit să puncteze în repriza secundă, în ciuda ocaziilor de poartă destul de frecvente.

Dacă Tevez a fost aproape inexistent, Messi a încântat audienţa cu aproape orice atingere de balon, trecând de două ori pe lângă majorarea scorului.

Africanii s-au mobilizat pe final de meci, ratând în mai multe rânduri prin Uche şi Yakubu.

Rezultatul a rămas neschimbat până la final şi Argentina s-a aşezat confortabil în poziţia secundă a Grupei B, în urma Coreii de Sud, care a dispus de Grecia cu 2-0.

Sursa: ziare.com